jawa kniha korado manet babetta 210 babetta 225 kniha manet korado 216 povazske strojarne povazska bystrica zdeno metzker

BABETTA M-210 & MANET KORADO

BABETTA A KORADO II. diel

Druhý diel rozsiahlej monografie považskobystrických mopedov "Babetta a Korado II." je 4. publikáciou konštruktéra Zdena Metzkera st. zo série Motocykle Považských strojární. Veľmi úspešný exportný výrobok na svetových trhoch dal meno celej kategórii našich vozidiel – BABETTA.

 

Pokračovaním jednostupňových mopedov typovej rady 207 bude najprv prototyp Jawamatic, kde sa konštruktéri, okrem riešenia hlukových problémov, naučili urobiť motor s dvojstupňovou automatickou prevodovkou. Jeho posledný variant nakoniec skončil zabudovaný v mopedoch  základného typu M-210 a M-225. Tu sa objaví aj PA-50, motorová jednotka pre poľnohospodárov, používajúca viac dielov z motora M-210. Ako člen konštrukcie motorov Vás Metzker oboznámi s detailami a dobrodružstvami, ktoré sa bežne nezverejňujú. Pri čítaní nazriete aj do bohatej histórie vývoja v Kolárove. 

babetta a korado 2.png
jawa babetta kniha moped babetta babeta 210 babetta 225 babetta 215 manet korado 216 moped povazske strojarne zdeno metzker povazska bystrica

CENA

25,- € • 650,- Kč

 

STRANY

304

TLAČ

plnefarebná

ROK VYDANIA

2019

ROZMER

225 x 170

JAZYK

slovenský

ISBN

978-80-570-0133-1

Obnoveniu našej historickej značky Manet typom Korado a výrobe poľnohospodárskeho agregátu Agzat v divízii Považských strojární – Polnotech, predchádzal mix rôznych navrhovaných prototypov. Zvláštna kapitola sa zaoberá pohonnou jednotkou PA-50, malotraktorom Agzat a jeho rôznym príslušenstvom. Jeho prevodovka mala zaujímavú históriu, ktorú by málokto čakal u takéhoto výrobku. 

 

Kniha obsahuje mimo iné typové značenie všetkých výrobkov, aj nezavedených prototypov, ktoré sa autorovi podarilo pre históriu zaznamenať z knihy typov sériovej konštrukcie. Unikátom je zoznam mnohých prototypov motorov konštrukcie. Počty vyrobených mopedov všetkých typov, časté zmeny farebných kombinácií pre rôznych zákazníkov, k tomu VIN číslovania s kódmi.

Z MOTOCYKLOV POVAŽSKÝCH STROJÁRNÍ VYŠLI