jawa manet pionier pionyr jawa 50 jawa 90 fichtl babetta korado babeta roadster corss trail jawa 90

KLUB PRIATEĽOV POVAŽSKOBYSTRICKÝCH MOTOCYKLOV

klub pb motocyklev.png

Klub priateľov považskobystrických motocyklov od roku 2018 nadväzuje na započatú tradíciu osvetovej činnosti zameranej na výrobky Považských strojární, najmä motocykle, zavedenej vo Veterán Manín Klube. 

Poslaním klubu je uchovávať kultúrne  technické dedičstvo v podobe presne zreštaurovaných, resp. zrenovovaných motocyklov pre budúce generácie a pestovanie hrdosti na výrobky, ktoré preslávili Považskú Bystricu doma, ale aj vo svete, a ktoré si musíme chrániť a aj brániť a zachovať pamiatku na ne. Klub spolupracuje pri dokumentovaní a výskume histórie podniku Považské strojárne a jeho výrobných programov a vykonáva osvetovú a publikačnú činnosť.

Jedným z cieľov združenia je prezentácia nielen kompletného motocyklového fondu verejnosti prostredníctvom stálej expozície - vytvorením nového technického múzea v Považskej Bystrici. 

KNIHY AKO ZACHOVANIE NAJCENNEJŠÍCH INFORMÁCIÍ

V rámci svojej osvetovej činnosti klub spolupracuje s konštruktérom Vývoja Motorových Vozidiel Považských strojární  Zdenom Metzkerom starším a spoločnosťou METZKER GROUP. Z tejto dlhoročnej spolupráce vzišli viaceré monografie jednotlivých typov považskobystrických motocyklov, ktoré sú cenné a jedinečné vďaka svojej unikátnej koncepcii - rozboru motocykla po historickej, technickej a renovátorskej stránke do poslednej skrutky. Ako hovorí autor: "takéto knihy nemôže napísať ten, kto tam nepracoval." Z tohoto dôvodu vznikli veľmi podrobné publikácie, ktoré sa, aj vďaka svojej úrovni  a prepracovanosti, uplatnili ako cenný materiál pre reštauátorov - renovátorov, motocyklových nadšencov, či komisárov historicko-technických kontrol. 

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOK-U

VÍZIA - MÚZEUM POVAŽSKÝCH STROJÁRNÍ

Jedným z dlhodobých cieľov Klubu priateľov považskobystrických motocyklov a spoločnosti METZKER GROUP je založenie nového súkromného technického múzea v Považskej Bystrici, zameraného najmä na expozíciu považskobystrických motocyklov a iných výrobkov koncernu Považské strojárne. Novovzniknuté múzeum by nieslo príslušný názov Múzeum Považských strojární. V plánovanej dvojpodlažnej budove sa budú nachádzať expozície motocyklov, traktorových prevodoviek, hutných polotovarov, malej poľnohospodárskej techniky, zbrojnej výroby, prúdový letecký motor DV-2, veľkorozmerových ložísk a pod. Okrem expozícií sa v budove bude nachádzať prednášková miestnosť, technická knižnica, štýlová kaviareň, depozitár, nové renovačné pracovisko a priestor typu galérie na rôzne tématické výstavy. Klub v súčasnosti disponuje projektom, ktorý sa postupnými krokmi snaží priviesť do fázy realizácie.

muzeum povazskych strojarni