ARCHÍV A KONZULTÁCIE

Rozsiahlý súkromný archív motocyklovej výroby Považských strojární začal vznikať v roku 2000, po odchode konštruktéra Zdena Metzkera st. na dôchodok. Neustálou bádateľskou činnosťou a získavaním užitočných informácii, artefaktov a dokumentov vznikla základňa takmer všetkých aspektov motocyklovej výroby. Sprístupnením archívu a odbornými pripomienkami vznikli viaceré knižné publikácie iných autorov a stal sa spoľahlivým zdrojom informácií pre novinárov, autorov a akademických pracovníkov.

Od roku 2016 pravidelne vychádzajú technické odborné publikácie zaoberajúce sa históriou, technikou, renováciami jednotlivých považskobystrických motocyklov, ktoré sú zhmotnením dlhoročnej aktívnej činnosti Zdena Metzkera st. 
Vážnosť a odbornosť archívu podtrhuje konzultačná činnosť pre motocyklový fond Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici, historicko-technickú komisiu ZZHV SR - národného orgánu FIVA, spolupráca na mnohých knižných publikáciach, webových stránok a odborných článkov či pre účely televíznych dokumentov, a ďalšie organizácie.

Konzultácie
Renovujete motocykel vyrobený v Považských strojárňach a chýbajú Vám presné údaje, aby motocykel bol v čo najoriginálnejšom stave? Alebo získali ste motocykel, ktorý je poskladaný z viacerých motocyklov a chcete identifikovať podľa výrobného štítku rok výroby a ktoré súčiastky sú originálne? V tom prípade môžete využiť naše konzultačné služby k považskobystrickým motocyklom. Prípadne Vám chýbajú vybrané súčiastky, ktoré sa Vám nepodarilo zohnať – od toho je práve náš program zákazkovej výroby súčiastok.